Wybór oprogramowania do tworzenia napisów

Wybór oprogramowania do tworzenia napisów

Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami, w dzisiejszym poście przyjrzymy się nieco dokładniej programowi, z którego będziemy korzystać do tworzenia napisów do filmów.

Według mnie na początek przygody z subtitlingiem najlepiej nada się znany wszystkim i darmowy program Sub-Edit Player. W najnowszej wersji tego programu można znaleźć szereg udogodnień, które pozwolą nam tworzyć napisy do filmów w sposób bardzo prosty i wygodny.

Do takich opcji należą np. pełna obsługa wszelkich formatów zapisu napisów i ich konwersja (obsługiwane formaty: mDVD, TMPlayer, MPL2, SSA, SRT – Sub Ripper, SMI- SAMI,). Jeżeli w naszym pliku jest widoczne przesunięcie napisów, można również w tym programie kilkoma kliknięciami opóźnić, albo przyspieszyć wszystkie linie z tekstem jednocześnie. Jedną z opcji wyróżniającą Sub-Edit Player od innych playerów jest możliwość dostosowania napisów do filmu o innym współczynniku FPS niż ten, dla którego były one pierwotnie utworzone.

Podczas tłumaczenia napisów do filmów, zdarzają się też sytuacje, że w którejś linijce mamy większą ilość tekstu, co powoduje przyspieszenie ich wyświetlania.

Program Sub-Edit Player automatycznie znajduje dla nas takie miejsca i je podświetla, co bardzo ułatwia ostatnią fazę pracy na tekstem, czyli jego dokładne dopasowanie, tak, aby oglądający nadążał z jego czytaniem. Dodatkowo w czasie pracy nad tekstem mamy jednocześnie podgląd i na film i na napisy, które tworzymy.

Już niebawem zapraszam na kolejną część przewodnika po wykonywaniu tłumaczeń i tworzeniu napisów do filmów.

Sprawdź naszą ofertę na tłumaczenia audiowizualne

SpecTlumacz.pl 2013-2024 © Wszelkie Prawa zastrzeżone